top of page

Sahte Fotografçılara Dikkat

İnternet kullanımının günden güne daha fazla yaşamımıza girmesi ve ihtiyacımız olan neredeyse herşeyi rahatlıkla temin edebildiğimiz bu zamanda, sanal dünyanın bizlere sunmuş olduğu kolaylığın yanında art niyetli kişilerin dolandırıcılığına da maruz kalmamız ne yazık ki çok ta zor olmuyor.

Dış mekanda ustalaşmış fotoğraf çekmek hakikaten çok zordur ve çok ciddi bir tecrübe ister. Stüdyodaki standart değerlerin hiç birisi açık alanda işe yaramaz. Otomatik mod ve biraz fotoğraf düzenleme proğramları, sadece  günümüz düğün fotoğrafçılarının yöntemi olduğu için ustalaşmış hiç bir fotoğrafçı bu yöntemleri kullanmaz.

Günümüzde gelişen teknoloji ve internet ile hepimiz, kendini profesyonel fotoğrafçı olarak gördüğü için düğün fotoğrafçılığı da eskisi kadar değer görmeyen mesleklerden biri haline geldi. Yıllar önce stüdyoda meydana getirilen çekimler şimdilerde yerini sokaklara bıraktı. Ancak bu kötü durumda bile işini ciddiye alan profesyonellerle çalışmak mümkün. Siz de düğün fotoğrafçınızı seçerken standartların üstünde çalışmalara imza atmış, işine değer veren kişilerle çalışmalısınız. Düğün fotoğrafçısı seçerken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan diğer hususlar ise şöyle:

Sözleşmesiz çekim yaptırmayın! Yukarıda da bahsettiğimiz benzer biçimde günümüzde herkes düğün fotoğrafçısı olduğunu iddia edebilir. Ajans ile çalışan fotoğrafçılarla çekimlerinize dair sözleşme yapacağınız için içiniz rahat olurken freelance çalışan düğün fotoğrafçıları ile aynı resmiyeti yakalayamayabilirsiniz. Sadece sözleşmesiz çekim yapmış olmanız gerektiği mevzusunda sizi uyarmamız gerek. Görüşmede konuşulanların yazılı bir kimliğe büründürülmesi önemlidir. Sözleşmenizi kesinlikle isteyin. 

Sosyal medya ünlüsü fotoğrafçılar mükemmel değil Düğün fotoğrafçıları kendilerine özel sosyal medya sayfaları hazırlıyor. Ancak binlerce takipçisi olan kişilerin profesyonel olup olmadıkları, işlerini ne derece iyi yaptıkları, sayfalarındaki fotoğrafların çalıntı olup olmadığı kesin değil. Takipçi sayısının hileli yöntemlerle artırıldığı bilindiği için bunu bir başarı göstergesi olarak görülmemesini öneriyoruz.

Piyasanın altında fiyat verenlerden şüphelenin 

Düğün fotoğrafları belirli bir ücretin altında çekilmiyor. Hemen hemen tüm ajanslar ve kişiler ortalama çekim fiyatları sunuyor. Amatörler yahut öğrenciler düşük fiyatlar vererek çekim hizmeti sunuyorlar aslında. Sadece neticelar çok tatminkar olamayabiliyor. Tabii ki profesyonel fotoğrafçılar da pahalı hizmetler verecek diye bir kaide yok. İyi bir araştırmadan sonra kaliteli çalışmalara imza atan kişilerle karşılaşmanız mümkün olacak. 

Bir güne iki çekim sığdıranlardan kaçının Daha çok para kazanmak uğruna sizinle aynı günde bir çifti daha çekime çağıran fotoğrafçılardan uzak durun. Düğün fotoğrafı çekmek, kişiye poz verdirmek ve kurgu yapmak odaklanma isteyen bir iş olduğu için bir çiftin çekiminin yapıldığı gün ikincisini çekmek çok zor olsa gerek. Fotoğrafçının zihni bulanmış ve yorgun düşmüş olur. En profesyonel fotoğrafçı bile bir güne ikinci bir çift alırsa, iş ister istemez bir nebze fabrikasyona döner. Bu da fotoğraflarınızın standardını etkileyen önemli bir husustur. 

Çekim yelpazesi geniş olanları tercih edin

Düğün fotoğrafçısı yalnız bu alanda kendini kanıtlamış olmamalıdır. Yaratıcılık pek çok alanda kendini geliştirmekle mümkündür. Diğer çekim tekniklerine de hakim, basit perspektifndan sıyrılmış olan kişiler çiftlere istediği çözümleri sunacaktır. 

Siz de düğün fotoğrafçısı seçerken detaylı bir arama yardımıyla aradığınız kişiyi bulacaksınız. Birazcık sabır ve emek ile unutamayacağınız anları yaşayıp onları ölümsüzleştirebilirsiniz. 

#kuşadasıfotoğrafçı #kuşadasıfotoğrafçılar #kuşadasıdüğünfotoğrafçısı #aydınfotoğrafçılar

#sökefotoğrafçılar

7 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Фотограф Кушадасы - это не просто слово, описывающее профессию, это термин, обозначающий естественную фотографию, которую можно сделать в красивом приморском месте, таком как Кушадасы, где когда-либо