top of page

Düğün Fotoğrafçısı Seçerken Yapılan 5 ÖneliHata

1. Kişiliğini beğenmediğiniz fotoğrafçıyı tercih etmek

Düğün günü yaşanması gereken en önemli his mutluluktur. Belki de tüm günü birlikte geçireceğiniz insanın kişiliğini beğenmediğinizde bu durum gün içerisinde gerginliğinizin artmasına ve fotoğraflara yansımasına neden olacaktır. Onun fotoğrafları gerçekten çok iyi olabilir fakat siz mutlu olmadığınızda sizi mutlu gösterecek kadar yetenekli bir fotoğrafçı yoktur. Siz romantik bir düğün hayal ederken tüm gün şaka yapan veya siz eğlenirken karşınızda ciddi duran biriyle uyum içinde çalışmayı beklemek çok gerçekçi olmayacaktır. Sezgilerinizi dinleyin! Bir kere karar verdikten sonra en iyi sonucu almak için fotoğrafçınızla uyumlu çalışın.

2. Düğün mekanın tavsiyesini kabul etmek

Düğün fotoğrafçısı seçerken en sık yapılan hatalardan biridir. Düğün organizatörü veya düğün mekanından size bir fotoğrafçı tavsiye etmelerini isterseniz -genellikle fotoğraf ve ürün kalitesine bakmaksızın- anlaşmalı oldukları fotoğrafçıları tavsiye edeceklerdir. Elbette tüm anlaşmalı fotoğrafçılar kötü değildir. Ancak sonradan hayal kırıklığına uğramamak için tavsiye eden kim olursa olsun fotoğrafçının portfolyosuna ve size sunacağı ürünleri kontrol etmenizde yarar var.

Bu sizin düğününüz! Tavsiye almak elbette faydalıdır ancak düğün fotoğrafçınız mutlaka “sizin istediğiniz fotoğrafçı” olmalıdır. Araştırın, inceleyin ve kıyaslayın! Sonunda sizi en iyi şekilde yansıtacak fotoğrafçıyı seçmeniz daha kolay olacaktır.

3. Tanıdığa çektirmek

Düşünsenize! Arkadaşınız Facebook ve Instragram’da çok güzel fotoğraflara sahip ve sizin düğününüzde fotoğraf çekebileceğini söyledi. Üstelik bedava! Kulağa hoş gelen ve bütçenize rahatlatacak bir durum gibi görünse de tecrübesi olmayan bir kişiye emanet ederek düğün fotoğraflarınızı riske atmış olursunuz. Eğer düğün fotoğraflarınız sizin için önemliyse profesyonel bir fotoğrafçı tercih etmeniz yerinde olacaktır. Profesyoneller sadece kaliteli fotoğraf ve ürünler oluşturmakla kalmaz sistemli çalışarak fotoğraflarınıza gelebilecek her türlü zarar ve kayıplara karşı önlem alırlar. Bu arada fotoğrafçıyla konuşarak arkadaşınız fotoğraflarınızı çekmeye devam etmesini sağlayabilirsiniz.

4. Fotoğrafçının aklınızı okumasını beklemek

Fotoğrafçılar detaylar konusunda dikkatli olsalar dahi aklınızı okuyamazlar. İsteklerinizi, beklentilerinizi ve sizin için önemli olan her şeyi önceden onlara söyleyin. Her ne kadar fotoğrafçılar düğün gününde meydana gelecek değişikliklere hazırlıklı olsalar da çok fazla bilinmezlik ve sürpriz onların dikkatini dağıtabilir. Size sunulan paketin içeriğinde istemediğiniz ürünler varsa fotoğrafçınızdan bunları çıkararak paketi size uygun hale getirmesini isteyin. Bu konuda esnek davranmayan fotoğrafçıları değerlendirmeye almayın.

5. Sadece fiyatına bakarak seçim yapmak

Çok tutumlu davranmak, söz konusu düğün fotoğrafları olduğunda genellikle ters tepebilen bir durumdur. Pek çok gelin yüksek fiyat nedeniyle daha az beğendikleri fotoğrafçıları tercih etmek zorunda kalır ve bunun sonucunda pişmanlık yaşar. Bütçeniz sınırlıysa tasarruf yapabileceğiniz başka alanlara -mekan, yemek, aksesuar- yönelin.

Fotoğraf kalitesi ve albüm kalitesi iki farklı şeydir. Kaliteli düğün fotoğraflarına sahip olma şansı sadece bir kez elinize geçer. Oysa kaliteli bir albümü her zaman yaptırabilirsiniz. Yıllar sonra baktığınızda ödediğiniz parayı değil de yaşadığınız anları hatırlamanız için tercihinizi mutlaka fotoğraf kalitesinden yana kullanın!

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Кушадасы фотограф

Фотограф Кушадасы - это не просто слово, описывающее профессию, это термин, обозначающий естественную фотографию, которую можно сделать в красивом приморском месте, таком как Кушадасы, где когда-либо

Dış çekim konseptimi neye göre belirlerim?

Düğün fotoğrafçısı Müseterilerimden en sık duyduğum sorulardan biri de konsept çekim yapıp yapmadığım. Ülkemizde son 5 senedir gelişmiş olan bu sektörü yurt dışından alarak uyguladğımızı söylemek yanl

Düğün İçin Fotoğrafçı Seçimi

Düğün için fotoğrafçı tarzı, düğün fotoğrafı, fotoğrafçı seçimi, düğününüz için ayırdığınız bütçenin en önemli kalemlerinden biridir fotoğrafçı seçimi. Seneler boyu size o günü hatırlatacak, baktıkça

Comments


bottom of page